Základní škola Železný Brod, Pelechovská 800, příspěvková organizace

Škola byla postavena v r. 1982 v pěkném přírodním prostředí nad údolím Železného Brodu. Tři pavilony, v nichž jsou umístěny třídy, odborné učebny, školní družina a jídelna jsou doplněny samostatnou tělocvičnou, víceúčelovým sportovním areálem a venkovní učebnou.

Nový sportovní areál byl vybudován v roce 2001 na místě starého šotolinového hřiště.

V roce 2004 byla zahájena rekonstrukce oken a vnějšího pláště tělocvičny a pavilonu U12. Stejnou rekonstrukcí v roce 2014 prošel pavilon stravování a MVD. V roce 2023 došlo k rekonstrukci učebny F-CH, počítačové učebny a jazykové učebny. Dále bylo pořízeno 5 multifunkčních LCD displejů.

U školy staví veškeré autobusové linky s výjimkou dálkových spojů.

V současné době má škola 12 tříd od prvního do devátého ročníku a dvě speciální třídy (1. - 6. ročník, 7. - 9. ročník). Navštěvuje ji 240 žáků. Výuku a výchovu zajišťuje 28 pedagogických pracovníků. O provoz školy se stará 7 správních zaměstnanců a 4 zaměstnanci školní jídelny.

Ve škole se vyučuje podle Školního vzdělávacího programu pro základní vzdělávání E. K. O. škola, platném od 1. září 2018.