Kontakty:

(vychovatelka)

Diana Hujerová

(vychovatelka)

Motto: Kdo si hraje, nezlobí.

Charakteristika družiny

Družina je součástí školy, která se nachází za městem v blízkosti lesa a luk. Má k dispozici tři moderně zařízené herny, které jsou vybaveny počítači s výukovými programy, hrami, elektronikou, stavebnicemi. Pro svoji činnost využíváme další prostory školy, kuchyňku, keramickou dílnu, tělocvičnu, hřiště.

Spolupracujeme s mateřskými školami, DDM „Mozaika“ v Železném Brodě, Vikýřem v Jablonci nad Nisou, místní knihovnou.

Žáci jsou na začátku roku seznámeni s řádem školní družiny, jsou poučeni o bezpečnosti před každou akcí.

Zásady: Dospělí se chovají spolehlivě a důvěryhodně. Vychovatelka respektuje potřeby dětí, naslouchá jim.

Cíle: Podporovat tělesný rozvoj a zdraví dítěte, rozvoj schopností a dovedností, rozvoj komunikace. Vést děti ke spolupráci, spoluodpovědnosti, toleranci, k úctě k druhým.

Charakteristika vzdělávacího programu

Plán akcí vychází z prostředí, ve kterém se naše družina nachází. Všechny výchovy budou zařazovány do měsíčních projektů.

Prostředky a formy

Svět kolem nás - vytvářet kamarádské vztahy, vzájemná pomoc, vést děti k používání slov děkuji, prosím. Pravidelné hodnocení chování. Poznávat město, kde žijeme.

Člověk a zdraví - vést děti k zdravé soutěživosti, tělovýchovnými činnostmi přispívat k rovnováze mezi duševním a tělesným zatížením, upevňovat hygienické návyky.

Lidé kolem nás - osvojení zásad vhodného společenského chování, tolerance, vzájemné úcty, předcházení šikany, řešení problémů.

Lidé a čas - vytváření pravidelných návyků, umět využívat svůj volný čas.

Rozmanitost přírody - vycházky a pobyty v přírodě, určování květin, využívání encyklopedií.

Informační a komunikační technika - základy práce s počítačem.

Kultura a umění - estetická a pracovní výchova, seznámení s různými technikami, výzdoba družiny, dodržování tradic. Využívat přírodní materiály. Bezpečnost při práci. Rozvoj motoriky ruky.

Klíčové kompetence

Kompetence k učení: dokončit započatou práci, hledat souvislosti mezi jevy.

Kompetence k řešení problémů: všímá si dění kolem sebe, používá logické, matematické postupy.

Komunikativní kompetence: vyjadřují sdělení, myšlenky, pocity. Komunikuje s vrstevníky i dospělými.

Sociální a interpersonální kompetence: samostatně rozhoduje o svých činnostech, uvědomuje si, že nese odpovědnost a důsledky. Rozpozná nevhodné chování, vnímá šikanu, nespravedlnost, spolupracuje ve skupině.

Občanské kompetence: učí se plánovat, organizovat, řídit, hodnotit. Odhaduje rizika svých nápadů, odpovědně přistupuje k úkolům.

Kompetence k trávení volného času: orientuje se v možnostech smysluplného trávení volného času, umí si vybrat zájmovou činnost.

Provoz školní družiny

Po 6.30 - 8.00 11.30 - 16.15

Út 6.30 - 8.00 11.30 - 16.15

St 6.30 - 8.00 11.30 - 17.00

Čt 6.30 - 8.00 11.30 - 16.15

Pá 6.30 - 8.00 11.30 - 16.15

Ve středu se nepravidelně konají výlety ŠD do blízkého okolí.

Mimořádné akce

Výlety do okolí

Pohádkový les

Běh Mateřídoušky

Vánoční výlet do Prahy

Návštěva knihovny

Noční hra

Plavání v Jablonci n. N.

Velikonoční trhy

Oslava MDD

Pražský mezinárodní maraton

Celodenní výlet

Noční hra v Jablonci n. N.

Sezonní činnosti

Pouštění draků, opékání, vaření polévek v přírodě, zimní sporty, pálení čarodějnic, koupání, sportovní soutěže.