Kontakty:

(vedoucí vychovatelka)

Lenka Klimtová 605 314 833
(vychovatelka)

Motto: Kdo si hraje, nezlobí.

Charakteristika družiny

Družina je součástí školy, která se nachází za městem v blízkosti lesa a luk. Má k dispozici dvě moderně zařízené herny, které jsou vybaveny počítači s výukovými programy, hrami, elektronikou, stavebnicemi. Pro svoji činnost využíváme další prostory školy, kuchyňku, keramickou dílnu, tělocvičnu, hřiště.

Spolupracujeme s mateřskými školami, DDM „Mozaika“ v Železném Brodě, Vikýřem v Jablonci nad Nisou, místní knihovnou.

Žáci jsou na začátku roku seznámeni s řádem školní družiny, jsou poučeni o bezpečnosti před každou akcí.

Zásady: Dospělí se chovají spolehlivě a důvěryhodně. Vychovatelka respektuje potřeby dětí, naslouchá jim.

Cíle: Podporovat tělesný rozvoj a zdraví dítěte, rozvoj schopností a dovedností, rozvoj komunikace. Vést děti ke spolupráci, spoluodpovědnosti, toleranci, k úctě k druhým.

Charakteristika vzdělávacího programu

Plán akcí vychází z prostředí, ve kterém se naše družina nachází. Všechny výchovy budou zařazovány do měsíčních projektů.

Prostředky a formy

• Svět kolem nás - vytvářet kamarádské vztahy, vzájemná pomoc, vést děti k používání slov děkuji, prosím. Pravidelné hodnocení chování. Poznávat město, kde žijeme.
  • Člověk a zdraví - vést děti k zdravé soutěživosti, tělovýchovnými činnostmi přispívat k rovnováze mezi duševním a tělesným zatížením, upevňovat hygienické návyky.
  • Lidé kolem nás - osvojení zásad vhodného společenského chování, tolerance, vzájemné úcty, předcházení šikany, řešení problémů.
  • Lidé a čas - vytváření pravidelných návyků, umět využívat svůj volný čas.
  • Rozmanitost přírody - vycházky a pobyty v přírodě, určování květin, využívání encyklopedií.
  • Informační a komunikační technika - základy práce s počítačem.
  • Kultura a umění - estetická a pracovní výchova, seznámení s různými technikami, výzdoba družiny, dodržování tradic. Využívat přírodní materiály. Bezpečnost při práci. Rozvoj motoriky ruky.

Klíčové kompetence

• Kompetence k učení:Dokončit započatou práci, hledat souvislosti mezi jevy.
  • Kompetence k řešení problémů:Všímá si dění kolem sebe, používá logické, matematické postupy.
  • Komunikativní kompetence - vyjadřují sdělení, myšlenky, pocity. Komunikuje s vrstevníky i dospělými.
  • Sociální a interpersonální kompetence - samostatně rozhoduje o svých činnostech, uvědomuje si, že nese odpovědnost a důsledky. Rozpozná nevhodné chování, vnímá šikanu, nespravedlnost. Spolupracuje ve skupině.
  • Občanské kompetence:Učí se plánovat, organizovat, řídit, hodnotit. Odhaduje rizika svých nápadů, odpovědně přistupuje k úkolům.
  • Kompetence k trávení volného času:Orientuje se v možnostech smysluplného trávení volného času, umí si vybrat zájmovou činnost.

Provoz školní družiny

• Po 6.30 - 8.00 11.30 - 16.00
  • Út 6.30 - 8.00 11.30 - 16.00
  • St 6.30 - 8.00 11.30 - 16.00
  • Čt 6.30 - 8.00 11.30 - 16.00
  • Pá 6.30 - 8.00 11.30 - 16.00

Ve středu se nepravidelně konají výlety ŠD do blízkého okolí.

Mimořádné akce

• Výlety do okolí
  • Pohádkový les
  • Běh Mateřídoušky
  • Mikulášská nadílka
  • Vánoční besídka
  • Vánoční výlet do Prahy
  • Návštěva knihovny
  • Noční hra
  • Plavání v Jablonci n. N.
  • Velikonoční trhy
  • Oslava MDD
  • Pražský mezinárodní maraton
  • Celodenní výlet
  • Noční hra v Jablonci n. N.

Sezonní činnosti

• Pouštění draků, opékání, vaření polévek v přírodě, zimní sporty, pálení čarodějnic, koupání, sportovní soutěže.